Yaşlanmadan Uzun Yaşamak Hayali

“Güzellikle yaşlanmayan utançla yaşlanır”

Acar Baltaş,(Hayatın Hakkını Vermek)

Yaşlılığa ilişkin olumsuz algı geliştirenler gençlik geride kaldıkça kazanmalarına imkan olmayan bir mücadeleye girişir ve mutsuz olur. hatta depresyona girerler. Yaşlılığı ve yaşlanma sürecini kabul edenlerin zihinsel ve bedensel sağlıklarının keyfini daha çok çıkarttıkları ile ilgili bir çok bilimsel kanıt var.

Motivasyon ticaretinden sonra dünyada son 15 yıldır en çok gelir getiren alanlardan biri sağlıklı yaşamak, diğeri de yaşlanmamak veya genç kalmaktır. Bu oluşan büyük talebi karşılamak için beslenme, egzersiz ve cerrahi alanlardaki arz da büyümekte. İspanya Onkolojik Araştırmalar Merkezi’nden Dr. Manuel Serrano, Yaşlandıkça biyolojik olarak iyiye giden hiçbir şey yoktur.

Kabul etsek de etmesek de yaşamın bedeli yaşlanmaktır.

Acar Baltaş,(Hayatın Hakkını Vermek)

Geçmişte sadece varlıklı ailelerin ulaştığı cerrahi ve kozmetik imkanlarına artık orta kesim de rahatlıkla ulaşabilmektedir. Doğanın akışını tersine çevirmek için milyar dolarlık bir endüstri var. Yapılan araştırmalar sadece bunların cüzdan zayıflattığını kanıtlanmıştır. Kür programları pahalı detoks çiflikleri gibi vaatlerle sadece yaşlı insanları değil her yaşta insanın kendilerine çekmeye çalışıyor. Bu kervanın pahalı bir idrar yapmaktan başka bir işlevi olmayan multiviteminler. Hiç şüphesiz unutulmaması gereken kozmetik sektörü de var. Hiç kimse de bu ürünler işe yaramadı diye itiraz etmez. (Acar Baltaş,(Hayatın Hakkını Vermek))

Yale Üniversitesi Halk sağlığı bölümü’nden Becca levy ve diğer bilim adamları yaptıkları araştırmalarda İnsanların yaşlılıkla ilgili algısının, hayat süresini etkilediklerini kanıtlamışlardır.

Araştırmada yaşlılıkla ilgili olumlu yaklaşıma sahip olanların, olumsuz algıya sahip olanlara kıyasla yedi yıl daha uzun yaşadığını ileri sürmüştür. Kültürlerinde yaşlılığa bakışı o kültürün içinde yaşayan insanları etkiler. Örneğin, Amerika toplumu yaşlılığa karşı olumsuz yargıya sahipken,Türk kültürün de Orta Asya ve Osmanlı geleneğinin etkisiyle yaşlıya saygı ve değer verilir.

Sonuç olarak şunu diye biliriz; Hem uzun yaşamak hem de yaşlanmamak gerçekleşmesi mümkün olmayan bir hayaldir. Amerikalı aktris Bette Davis’in bir zamanlar dediği gibi “yaşlanmak korkaklar göre bir şey değildir.(Acar Baltaş,(Hayatın Hakkını Vermek)

5 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. Ebedigenclik dedi ki:

  Yaşlanmanın insanın beyin yapısıyla ilgili olduğuna inananlardanım. O yüzden bu yazınız çok hoşuma gitti, fikrimin doğruluğunu tasdikleyen tezleri okuyunca.

  Liked by 3 people

  1. gülüş dedi ki:

   Teşekkür ederim

   Beğen

 2. Alev Abla dedi ki:

  Beynimi ben yönetebilirim’e inanıyorum.👍 yazı için gülüş’e paylaşım için Ebedi Gençliğe teşekkürler.👍💙

  Liked by 2 people

 3. mmuratgungor dedi ki:

  İnsan doğar, büyür, yaşlanır,
  Ölür en nihayetinde
  Yaradan böyle takdir etmiş,
  OL demiş zamanın evvelinde.
  Bunu böyle bilmekle,
  Bildiğini kabulle,
  Yaşadığı her anın hakkını,
  Vermek insanın elinde.
  İnsan dolu olanı içmeli kana kana,
  Bardağın yarısı boş diyeceğine.
  Zira her devrin kendine has güzellikleri var görebildiğinde…

  Liked by 2 people

  1. gülüş dedi ki:

   Aynen öyle, sanıyorum kabullenmekte zorlanıyoruz.

   Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.