Roma’, Alfonso Cuaron’un son filmi…

Ne bilinmedik bir konusu ne de rastlanmadık bir görseli var… Ama bu yapımda, bir bütün olarak, tarifi mümkün olmayan başka bir lezzet ve yürekte izi kalan bir his var. Çünkü Kadının anlatıyor.

Ve bu başarılı yapıt, hem Yabancı Dilde En İyi Film hem de En İyi Yönetmen olmak üzere iki ödül aldı.

Filimin konusu;
Cleo, Meksiko’nun orta sınıf ailelerinin yaşadığı bir Roma mahallesinde bulunan bir evde hizmetçi olarak çalışan genç bir kadındır. Bir yandan ev işleri ile uğraşan Cleo, bir yandan da evdeki dört çocukla ilgilenir. O tüm zamanını hizmetlisi olduğu evde geçirse de kendisine ait bambaşka bir dünyası vardır. Genç kadın, gönlünü Fermin adındaki bir adama kaptırmıştır. Fakat bu ilişki pek de Cleo’nun düşlediği gibi sonuçlanmaz. Bu sırada evin dört çocuk annesi olan hanımı Sofia, kocasının yokluğu ile başa çıkmaya çalışır. Birbirinden farklı hayatlara sahip olsalar da benzer travmalar yaşayan Cleo ve Sofia, siyasi kargaşanın hüküm sürdüğü bir ortamda birbirlerinin en büyük destekçisi olur.

Cuaron deyince zaten akan sular duracaktır ama yine de hakkında küçük birkaç hatırlatmada bulunayım; son filmi Sandra Bullock ve George Clooney’li ‘Gravity’ (Yerçekimi) ile yönetmen Oscar’ı kazanan ilk Latin Amerikalı unvanını aldı. Meksikalı yönetmen, ülkemizde 20 yıl önce Gweyneth Patrow ve Erhan Hawke ile çektiği ‘Great Expectations’ (Büyük Umutlar) filmiyle sinema tutkunlarının dikkatini çekti. ‘Hary Potter’ ve Azkaban Tutsağı’ ise popülerleşmesini sağladı. Ve şimdide son filimi ‘Roma’.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.