Aile içinde paradan nasıl konuşulur?

“Para harcama alışkanlığı aileden geçen bir alışkanlıktır. Değer yargılarını, ebeveynler tarafından aktarılan yasakları şekillendirir.”

Bir çok toplumda ve ailede parayla konuşmak hala tabu. Kabul etsek de etmesek de para hem bir refah kaynağı hem de birçok çatışmanın ve anlaşmazlığın çıkış noktası. Maddi konuların da diğer konular gibi rahatça ve açık yüreklilikle konuşulması gerektiğini savunan filozof ve psikoterapist Nicole Prieur, bunları içimize attıkça sorunların daha da büyüdüğünü ifade ediyor.

Para…para… para…

Herkesin dilinde ama yine de üzerine konuşulması en zor konu. 

Ortak hayatın başlangıcında hesapsız sevmek mümkün mü?  Yeni bir ilişkiye başlandığında, iki taraf da ailesinden gördüğü gibi hareket eder. “para harcama alışkanlığı aileden geçen bir alışkanlıktır” diyor. Prieur ve ekliyor; “değer yargılarını, ebeveynler tarafından aktarılan yasakları şekillendirir.”  Eşler bir araya gelirken kendi harcama düzenlerini kurmalarını ve birlikte acıkça konuşarak  ilerde doğacak, anlaşmazlıkların önüne geçe bileceğini savunuyor.

Çocuk olduğunda güven verin, eğitin, özerk yetiştirin. 

Çiftin ilk çocuğu dünyaya gelince yeni bir ekonomik strateji oluşturulması gerekir.  

Yani evlenirken,çocuk olduğunda, emekli olduğumuzda da, parayı rahatça konuşmamız ve açık olmamız gerek ki. para bizi yönetmesin biz parayı yönetelim.  

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.