Gözlerimi de Al

Sevgilisi tarafından şiddet gördüğü için mahkemeye başvuran Sıla Gençoğlu’nun haberini duyunca bir kaç gün önce, eski sevgilisiyle tekrar barıştığı ve mutlu pozlar verdiği fotoğraflar gözümün önüne geldi. Ve ardın dan bugün  Sıla’ya uygulanan şiddet haberini duyunca çok üzüldüm. Türkçe adı” Gözlerimi de Al” diye çevrilmiş bir İspanyol  filimi seyretmiştim, o aklıma geldi. Şiddet ve aşk üzerine dayanılmaz bir analizdi. Kadın kendisine şiddet uygulayan erkeği deli gibi seviyordu! Deli gibi lafı burada cuk oturuyor, çünkü şiddete rağmen sevmeye devam etmek ancak deliliğe layık bir durum.

Erkek her şiddet seansının ardından kadından delice af diliyor. Ve birliktelik devam ediyor, ama ilk fırsatta şiddet de geri geliyor, hem de ağız burun kırmacasına ve kadın sonunda “Gözlerimi de al ” diyordu, “al da seni görmeyeyim!” Çık git değil mi, acıklı olan budur: İşkencesinden kopamama durumu. Çıkıp gidemez , korkusundan, ya bağımlılıktan!

Erkek kadın ilişkisinde ilke şu olmalı, iyi bir yalnızlığı kötü bir birlikteliğe tercih etmek! Kötü bir birliktelik, hiç bir zaman iyi bir yalnızlığa tercih edilmemeli. Ne akılıl, ne güzel kadınlar yanında ne korkunç tipler gördüğümde bunu düşünüyorum. Yatakta yanlız yatmama adına, ya da cumartesi akşamı  ev de yalnız oturmamak için böyle birileriyle birlikte olmaya değer mi?

E bunun sonu çıkış yolu yok mu? Şiddet ve sev gizilik devam mı edecek.  Evet ama burada önemli olan,

Kendinize saygınızı koruyun, ezmeyin ama asla ezilmeyin mutlu olanın yolu güçlü olmaktan geçiyor. Ben bu hayatta şunu öğrendim güç nerede mi? Kendimde siz de lütfen aynaya bakın: güç sizde!

Ve son söz, Sıla’ya bu büyük mücadelesinde destekliyoruz. Allah ona güç kuvvet versin.

Eski sevgilisi Ahmet Kural tarafından şiddet gördüğü için mahkemeye başvuran ve Kural hakkında koruma kararı aldıran Sıla, Instagram hesabından açıklama yaptı.
“KADINI DARMADAĞIN EDEN BİR OLAYMIŞ”
Ataol Behramoğlu’nun şiirinden alıntı yaparak “Yaşadıklarımdan öğrendiğim bir şey var” diyen Sıla Gençoğlu şunları yazdı:  “Merhaba, bazen cümleye başlamak çok zor olabiliyor. Galiba en doğrusu konuya direkt girmek.Hayatımdaki insanın fiziki şiddetine maruz kaldım. Bu, fiziki hasarı bir yana insanın kadın tarafını darmadağın eden bir olaymış. Hayatta geldiğiniz yer, başarılarınız ya da oluşturduğunuzun bir anda önemsiz kaldığı yıkıcı bir deneyimmiş.
“SUSMAMA KARARI ALDIM”
Bu ülkede bugüne kadar ne kadar şiddet mağduru kadın varsa, gözlerinin gözlerinize değdiği bir anmış. Artık ne yazık ki biliyorum, çok kolay değil sokağa çıkıp “Ben şiddete uğradım” diye bağırmak. Ama şunu da biliyorum ki ben de susarsam önce kendime, sonra da bu ülkenin kadınlarına, şiddete karşı insanlarına haksızlık etmiş olacağım. Bu nedenle başıma gelen olay üzerine susmama kararı aldım. Yasaların bana verdiği hakları kullanacağım. Hiç bir ceza, yaptırım benim yaşadığım kabusu hayatımdan silmeyecek, bunu çok iyi biliyorum.
“AŞKIN BUNUNLA İLGİSİ YOK”
Ama bu hayatta şarkılarla, kelimelerle bir iletişim kurabildiysek ve kendimi biraz anlatabildiysem, gücümü kendim kadar sizlerden aldığımı da biliyorsunuzdur. Bana uygulanan korkunç şiddet karşısında dilsiz kalmamayı seçiyorum. Bazıları hiç sevilmeyi öğrenememiş olabilir ama bence aşkın bununla hiç bir ilgisi yok!”

One Comment Kendi yorumunu ekle

  1. gülüş dedi ki:

    Çok etkileyici

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.