Kamelyalı Kadın A.Dumas Fils

 

Paris’li kibar bir fahişenin umutsuz aşk serüveninin anlatıldığı Kamelyalı Kadın.

Güneş gibi kadınlar vardır
Doğuşları gibi batışları da göz ardı edilen…

Gerçek bir aşkın dokunaklı ve yürek burkucu hikayesi… Alexandre Dumas’nın (1824-1895) henüz 24 yaşında kendi hayatından yola çıkarak yazdığı Kamelyalı Kadın, 19. yüzyıl Paris’in de geçer. Soylu bir gencin, güzeller güzeli bir fahişeye âşık olmasıyla başlayan romanda, mutluluklarının kısa süreceğinden endişe duyup mutlu olmak için acele eden iki insanın tutkulu ilişkisi anlatılıyor. Fakat bu ilişkinin önünde aşılması güç bir engel vardır; tek erkek evladının, uğruna ölümü göze alacağı kadından vazgeçmesi için elinden geleni yapan bir baba…

Ben bir ilkeye inanıyorum yalnız, bu ilke de şu; iyiliği eğitim yoluyla öğrenememiş bir kadının önünde, iyiliğe giden iki yol açar Tanrı; hemen her zaman böyledir; biri acı, biri de aşktır bu yolların.

1800’lü yıllarda bütün Paris’i yakıp geçen bir afet-i devran…
23 yıllık kısacık hayatında adına romanlar, piyesler, operalar yazılan, yaşadığı dönemin bütün yakışıklılarının yüreğine ismi kazınan bir muhteşem kadın… Eski kitapları satan, bir kitapçı da, tesadüfen gezerken aldığım bu roman, bir dünya klasiği çıktı.

IMG_20180815_233426
Marguerite’in en sevdiği çiçek kamelya’dır. Onun elinde başka bir çiçek görmemiştir hiç kimse . Bu nedenle ona ” Kamelyalı Kadın” denilmektedir.

Ah, aşk insanı nasıl da çocuk gibi kıvrandırıyor!

Paris’li kibar bir fahişenin umutsuz aşk serüveninin anlatıldığı Kamelyalı Kadın.

///..Çocuk küçük olabilir ama içinde büyük bir adam yatar,beyin ufak olabilir ama içinde ne muazzam fikirler yatar.Göz ufacık bir bilye topundan öte değildir ama ne denli uzak ufukları kucaklar.

19. yüzyıl Paris’inin soylular dünyası ile içice girmiş olan fahişeler dünyası; soylu bir gencin bir fahişeye olan aşkı çevresinde olanca gerçekliğiyle gözler önüne serilmektedir.

Erkekler alıştıkça kadına hükmetmek ister, kadın taviz verdikçe erkek hep daha fazlasını bekler.

Bir kadın ille de annemiz, kız kardeşimiz, karımız değil diye yerden yere vurmayalım onu.

 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.