ABD ‘Kadınlar için en tehlikeli 10 ülke’ listesinde…

Hindistan kadınlar için en tehlikeli ülke olarak belirlendi. Amerika da bu listede 10’uncu sırada yer alarak ilk 10’daki tek Batı ülkesi oldu. Sıralama Thomson Reuters Vakfı’nın yaptığı anket sonucu belirlendi.

Anket için 193 Birleşmiş Milletler ülkesindeki 550 kadın sorunlarıyla ilgili çalışan uzmanla görüşüldü.

abd-en-tehlikeli-10-ulke-arasinda (1)

Bu araştırmanın sonuçlarına göre ABD’li”kadınlar için dünyanın en tehlikeli ülkeleri” listesine üst sıralardan giren tek Batı ülkesi oldu. İngiltere merkezli Vakfı tarafından,  yapılan çalışmanın sonucu ilginç veriler ortaya koydu.

ABD, “cinsel istismarla ilgili suçlar” kategorisinde Suriye ile birlikte üçüncü sırayı paylaştı.

Farklı kategorilerde ayrı listelerin de oluşturulduğu araştırmada ABD, “cinsel istismarla ilgili suçlar” kategorisinde Suriye ile birlikte üçüncü sırayı paylaştı.  Ülkeler cinsel saldırı, aile için şiddet, ayrımcılık, sağlık hizmetlerine ulaşım, insan kaçakçılığı ve dini gelenekler konularında derecelendirildi.

Araştırmaya katılan uzmanlar, bu araştırmanın özellikle ABD’deki cinsel tacizle ilgili suçlara uluslararası kamuoyunun daha fazla ilgi göstermesine neden olduğuna işaret ederek, bundan sonra da ABD’nin bu alanda yakından izleneceğini söylediler.

ABD’de son yıllarda cinsel istismar ve cinsel tacizle ilgili özellikle Hollywood ünlülerine yönelik suçlamalarda ciddi artış görülmüş, yapımcı Harvey Weinstein hakkındaki suçlamalar uluslararası arenada “MeeToo” başlıklı kampanyaya dönüşmüştü.

Ülkeler cinsel saldırı, aile için şiddet, ayrımcılık, sağlık hizmetlerine ulaşım, insan kaçakçılığı ve dini gelenekler konularında derecelendirildi.

2011’de de yapılan aynı ankette, Afganistan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Pakistan, Hindistan ve Somali kadınlar için en tehlikeli ülkeler olarak belirlenmişti.

Uzmanlar Hindistan’ın en üst sıraya çıkmasında, ülkede kadınların karşı karşıya kaldığı özellikle cinsel saldırı tehlikeleri konusunda önemli adımların atılmıyor oluşunun büyük önem taşıdığını belirtiyor.

Hindistan resmi verilerine göre, 2007-2016 yılları arasında kadınlara karşı yapılan suçların polise bildirimi yüzde 83 oranında artmış.

Verilere göre Hindistan’da her saat başı dört tecavüz vakası meydana geliyor.

Ankete göre, kadınlar için en tehlikeli 10 ülke şöyle:

1- Hindistan

2- Afganistan

3- Suriye

4- Somali

5- Suudi Arabistan

6- Pakistan

7- Demokratik Kongo Cumhuriyeti

8- Yemen

9- Nijerya

10- AB

Sözüm ona ABD demokrasi ülkesiymiş.(!)

 

 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.