Karikatürlerin Oscarı

1500x600.jpgŞiddet ve ayrımcılığın evrensel ve etik normları tehdit ettiği modern dünyada, hoşgörü duygusu her zamankinden daha çok önem kazanmaktadır. Karikatür de hoşgörü ve sağduyuya dayalı, farklı düşünce ve inançlara açık bir toplumun temel yapıtaşları arasında yer almaktadır. Bu düşünceden hareketle düzenlenen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması bugün dünyada “Karikatürlerin Oscar”ı olarak bilinmektedir. 1983 yılından itibaren düzenlenen yarışmaya bugüne dek 137 ülkeden 7.800’ü aşkın sanatçının katılması da ödülün yeri ve önemini gözler önüne sermektedir. Pek çok farklı ülkeden yüzlerce saygın karikatüristin katıldığı yarışmanın Seçiciler Kurulu da dünyanın en önemli karikatür ustalarından oluşmaktadır.

Ross Thomson (İngiltere) birinci, Shahram Rezaei (İran) ikinci ve Raimundo Rucke Santos Souza (Brezilya) üçüncü seçilmişti.

Tüm çalışmalarında kız çocuklarının eğitimi, güçlenmesi ve cinsiyet eşitliği konularını ön plana taşıyan Aydın doğan Vakfının düzenlediği yarışmada, bu yıl yine ‘Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar’ teması altında çizilen karikatürler arasından ‘Özel Ödül’, Türkiye’den Fethi Gürcan Mermertaş’ın karikatürüne verilmişti.5a1fd09a18c7731fb095d308.jpg

 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.