Bir dirhem et bin ayıbı, örter mi? Yoksa, bin ayıp eder mi?

 

Günümüz kadınları güzel görünmek ister ve bunun için yapamayacakları şey yoktur…

Diyetler,estetikler, fıtnıs salonları, cerrahi müdahaleler…

Güzellik kişiden kişiye dönem dönem değişim gösteren, göreceli kavramdır…

Bir dönem şişman kadın güzel bulunurken, başka bir dönem bu anlayış tamamen değişti. Sıfır beden kadınlara güzel denmeye başlandı.

.buyuk-alin

 

14.yy.  İtalya’sında geniş Anıllı kadınlar güzeldi. Saçlarının önünü kazıttılar yada dökülmesi için ilaçlar kullandılar.

 

 

 

ince-beller

Korseler yada bedeni istenen biçime sokmaya yarayan, iç çamaşırları tarih boyunca kadınların hem canını yakan hemde vazgeçilmezleriydi.

 

 

 

s-b593e9df2f4cf3118bc60a64087e17012d05e59f

Bugün yaz kış bronz cilde sahip olmak için,solaryuma giren kadınlar, 18yy. da solgun bir cildi daha güzel buldular. Pudralarla yüzlerini beyazlatan ve solgun görünmek için kimi zaman kendilerini keserek kan kaybediyorlardı.

 

Şayet 10.yy’dan itibaren 20.yy kadar Çin’de yaşayan bir kadın olsanız,çekici görünmek 600-1407427431679için, sizde bazı işkencelere maruz kalırdınız. Küçük ayaklı kadınların güzel olduğu bu diyarda, daha küçük bir kızken ayak kemikleriniz kırılacak ve küçük ayakkabılar giydirilerek  ayaklarınızın büyümesi engellenecek.

 

 

Bugün modanın altını çizdiği, güzellik anlayışını bulmaya çalışan kadınlar, halen çekiççi bu_ulkede_kadinlar_zorla_sismanlatiliyor13695590090_h1031064görünmek adına, canlarını yakmaya, bedenlerini belli kalıplara sokmaya çalışıyorlar.

Modern dünyanın modern insanı özellikle kilo vermek için bin bir zahmete girip her türlü yola başvururken, Moritanya’da genç kızlar evlenebilmek için kilo almak zorunda olan kızlar 60 kg olması gerekiyor. Altmış kilonun altındaysa kızlar evlenemiyor. Evlenme çağına gelen kızların, iyi bir talip bulması için Labroh adı verilen bir uygulama yapılıyor. Yani kızlar zorla şişmanlatıyormuş. Şişmanlatma kampına gönderilen kızlar günde yaklaşık kalorili özel menülerle besleniliyor. Güne litrelerce keçi sütü içilip, yağlı kusnuk yenilerek başlanıyor. Darı lapası, fıstık, hurma gün boyu tüketiliyor.Eğer midesi kaldıramazsa kustuklarını tekrar yediriyorlar. Bide üstüne dayak yemek zorunda kalıyorlar. Çünkü evlenmek için erkeklere güzel görünmek zorundadırlar.

Bir dirhem et, bin ayıbı örter mi yoksa bin ayıp eder mi?

O yaşadığınız kültüre göre değişir. İster batıda yaşayın, ister doğuda yaşayın, ister eviniz ilkel bir kabilenin ortasında olsun, ister bir gökdelende olsun…

Beyninizi güzelleştirmediğiniz  sürece toplumun kölesi olmaya, işkence çekmeye mahkumsunuz…

 

 

 

2 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. aynen size katılıyorum…yazınızı cok begendim..Bana göre ise güzellik sağlıktir…neşedır…

  Liked by 1 kişi

  1. gülüş dedi ki:

   teşekkürler…

   Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.