“Kadın ve Bedeni”

İnsanın estetik tarihinde, güzellik anlayışı dönem dönem hep değişti. Bazen şişmanlık, bazen zayıflık, bazen ince dudak, bazen kalın dudak güzelliğin sembolü sayıldı. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Yasemin İnceoğlu ve Yeditepe Üniversitesi öğretim üyesi sosyolog Altan Kar, işte bu değişimleri araştırdı.Güzelliğin aslında bir mahkumiyet mi, özgürlük mü olduğunu araştırıp kitap haline getirdiler. “Kadın ve Bedeni” kitabında, farklı akademisyenlerin şiddet, cinsel istismar, ayrımcılık gibi konuları yer alsa da, en ilgi çekici bölüm, estetik ameliyat olmuş 30 kadınla yapılan görüşmenin sonucunda, ortaya çıkan akademik makale. Makaleyi okuduğunuzda, aklınıza tek bir soru geliyor; kadınların güzel olmaya zorlanması aslında örtülü bir terör mü?

Burunlarını değiştirdikleri an başka biri olduklarını söylüyorlar. Çoğu memnun değil ve yeniden ameliyat olmak istiyor. Dört kez burnunu yaptırıp, artık kıkırdak kalmadığı için yaptıramayan bir kadın vardı. Kulaktan kıkırdak alınıp takviye yapılması gerekiyordu.

Amerika’da yapılan bir araştırmada, liseli genç erkeklere kadın fotoğrafları gösterilip, boğulmak üzere olsalar hangisini kurtarırsınız diye soruldu. Hepsi de güzel olan kadını kurtaracağını söyledi.

üç beyaz ve üç kırmızının peşinde.

YASEMİN İNCEOĞLU
Güzellik tutkusu artık bir mania, üç beyaz ve üç kırmızının peşindeler estetik ameliyat olmuş 25-60 yaş arasında 30 kadınla, birer saatlik mülakat yaptık. “Güzel kadın nedir?” sorusunu Hollywood isimlerini sıralayarak cevapladılar. Popüler kültürün dayattığı dolgun göğüs, uzun bacak, kalın dudak, beyaz diş, beyaz eller gibi tanımlarla, onların güzellik anlayışı birebir uyuştu. Bunun yanında tarzı olmak, uyumlu giyinmek, konuşmaya başlayınca güzelliği kaybolmamak gibi dayatılan güzellik anlayışla çelişen şeyler de söylediler. Ama yine de büyük çoğunluğu üç beyaz ve üç kırmızının peşinde. Üç beyaz; porselen yüz, karbeyaz el, fildişi boyun. Üç kırmızı ise yanaklar, dudaklar ve tırnaklar.

1920’ye kadar kusursuz kadın etine dolgun kadındı. Sonra tahta göğüs ve kalçası olmayan erkeksi vücut hatları yükselişe geçti. Güzellik hâlâ kaotik bir şey. Kadınların bu oyunu gönüllü ya da gönülsüz, ama isyan ederek ama zevkle, ama bilinçli ama bilinçsiz bir kabullenişleri var.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.