Muhteşem bir film. Mutlaka izleyin. Hatta, her umutsuzluğa kapıldığınızda tekrar izleyin.

Tutkunun Kadını Frida Kahlo;

 

Frida Kahlo; ressamlık, sosyalizm, feminizm, şairlik ve yazarlığın vücut bulmuş halidir. Tutkunun ve yeteneğin kadını bir çok alanı etkilediği gibi, sinema tarihine de hayat öyküsüyle bir çok kez konu olmuştur. ” Frida yirminci yüzyılın en önemli kadın ressamlarından biri sayılmasına rağmen, hayatını asıl efsanevi hale getiren sessisiz, onun bedensel acıya ve uzun Meksika eteklerine sürüne bürüne yanında dolaşan ölüme meydan okuyuşunda ki asalet ve nesneydi. on sekiz yaşında geçirdiği bir trafik kazasında omurgası onarılmaz halde hasar gören, tek ayağı parçalanan frida, yaşamının geri kalanını Çoğunlukla yatalak olarak geçirdi. ufacık bedenini ayağa dikmek için kimi zaman aylarca kıpırtısız alçılar içinde yatması, kimi zaman ise, ona her hareketinde korkunç acılar yaşatan demir korseler giymesi gerekti. tutkuyla aşık olduğu diegodan bir çocuk yapması bu sakatlıkları nedeniyle hiç mümkün olmadı.
6221_frida-640.jpg
onu hem yaşama bağlayan hemde insanlar dünyasının bir kıyısında testeren resimlerinde ise anlattığı duygu tekti: yalnızlık. frida asık olan ve iyi seven büyük kadınlardandı, sevdiği erkek uğruna kendisini bir efsane haline getirecek büyük kostümlü bir şenlik gösterisi içinde yaşadı. pek çok aşığı, dostları, hayranları oldu. şatafatlı Meksika kıyafetleri ile sanat çevrelerini ağırlayan yüksek sosyete partilerinin göz bebeği, ilgi odağıydı. oysa kanvasın üzerine dik bakışlı, bıyıklı ve tek kaslı resmettiği kendinde, yaraları ile onurla savaşsan, damarlarıyla toprağa bağlanan tek bir frida görürüz yalnız. “

What-The-Water-Gave-Me-1938.jpg

Çalışmalarıyla toplumda ve sanatın her dalında iz bırakan Frida Kahlo, sinema tarihini de derinden etkilemiştir.

Frida’nın güçlü, çok yönlü ve hayatın getirdiği tüm olumsuzlukları kendisine yol yapıp gücüne güç katan bir hikayesi vardır. Resim çalışmalarının yanında yazıları ile insanlık tarihini derinden etkileyen Kahlo, yaşadığı aşklar ve arkadaşlıklarıyla da anarşist bir kişiliğe sahiptir.4

Sanat dünyasının ‘ilk’lerinden ve en özel kişilerinden biri… Bir ressam: Frida Kahlo… Kocası Diego Rivera ile oldukça ilginç ve modern bir ilişkisi vardır. Bunun yanısıra politik ve cinsel özgürlüğün asla kısıtlanamayacak özgürlükler olduğuna inanmaktadır. Peki Frida, baskıcı dönemin ‘önemli’ ve ‘tek’ kadın ressamı olurken neler yaşanmış, neler düşünmüş ve neler konuşmuştur?

Ben de Frida‘nın etkileyici yaşam hikayesini işleyen birçok filimden biri olan,fullhd-frida-turkce-dublaj-izle

Yönetmen Julie Taymor

Vizyona Giriş 2002-08-29

    • Senarist Hayden Herrera , Clancy Sigal , Diane Lake , Gregory Nava , Anna Thomas oynadığı,  Filimi izlemenizi öneririm.

İyi seyirler…

 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.